Su Arıtma Tesisleri Nerelerde Kullanılır?

Su, yaşantıda her alanda kullanılan önemli bir ihtiyaçtır ve ihtiyaçlar hiyerarşisinin en tepesinde yer alan temel fizyolojik ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. İnsan için önemli olan ve sürekli kullanılması gereken su, bazı durumlarda kirli yani atık su haline gelmekte ve bunun sonucunda oluşan atık su, arıtılarak kullanılabilir hale getirilmeli veya doğaya zarar vermeyecek şekilde arıtılmalıdır. Küçük yerlerde arıtma için kullanılanlar arıtma sistemidir ve bu sistemler tezgâh altına kadar sığabildiğinden dolayı, kullanımı oldukça yoğun olarak sürmektedir. Peki, bunun dışında olan ve nitekim daha büyük alanlarda kullanılan su arıtma tesisleri nerelerde kullanılır? Su arıtma tesisleri, kirlenmiş suyun arıtılmasını sağlamakta ve bunun sonucunda atık sular kullanılabilir ve çevreye zarar vermeyecek hale getirilebilir.

Atık sular içerisinde çeşitli maddeler barındırmakta ve bu çeşitlilik sebebiyle, arıtma işlemi farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Biyolojik, kimyasal ve fiziksel olarak kullanılan arıtma türleri, tüm atık sular için geçerli olmaktadır. Su arıtma tesisleri nerelerde kullanılır? Bu sorunun geçerli iki cevabı bulunmaktadır. Evsel ve endüstriyel alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır.

Evsel ve Endüstriyel Su Arıtma Tesisleri

Evsel olarak kullanılan atık su arıtma tesisleri, biyolojik arıtma ile kullanılırken ve bu sistem paket arıtma sistemi ile gerçekleştirilir. Atık suyun miktarı ve kirlilik oranı tesislere etki etmekte ve evsel atık sular daha az kirli olarak nitelendirilmektedir.

Fabrikalar, sanayi tesisleri ve organize sanayi bölgelerinde oluşan atık suların kirlerden bertaraf edilmesini sağlayan tesisler endüstriyel arıtma tesisleridir. Sektörüne göre farklı arıtma türü ve sistemi kullanılmaktadır. Suyun miktarına, kirine ve boyutuna göre arıtılma üniteleri olan endüstriyel arıtma sistemlerinde farklılıklar oluşmaktadır.

Su arıtma tesisleri nerelerde kullanılır? Sorusunun en önemli cevabı evsel ve endüstriyel ayrımı olmaktadır. Firmamızda atık suyun belirlenmesi ve miktarına göre bir tesis planlamasının yapılması işlemlerini yerine getirmekteyiz. İşlemlerimizi alanında uzman ve tecrübeli mühendislerimizle yapmakta ve oluşabilecek sorunlara öncede önlemler almaktayız. Firmamızın bu konuda tesislerle ilgili birçok hizmeti bulunmakta ve sizler daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, firmamızın telefon numaralarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir