Endüstriyel Su Yumuşatma Sistemleri

Doğada bulunan tatlı sular ne kadar temiz olursa olsun sertli oranları yüksek olduğundan dolayı direkt olarak tüketildiklerinde tatları kötü olmakta ve sağlık açısından da yine zararlı olmaktadır. Suyun bu sertliğine neden olan en önemli faktör içerisinde bulunan magnezyum ve kalsiyum miktarı olmaktadır. İnsan vücuduna bu maddelerin verdiği zarar aynı şekilde özellikle endüstriyel alanlar da kullanılan ve suların temas ettiği araç ve gereçlerin kireçlenmesine ve hem performansının düşmesine hem de bu araç ve gereçlerin ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı endüstriyel alanlarda hizmet veren işletmelerin mutlaka endüstriyel su yumuşatma sistemleri ile işletmelerinde kullandıkları suyun sertliğini yumuşatması gerekmektedir.

Endüstriyel alanlar da kullanılan suyun yumuşatılma işlemine tabi tutulmaması halinde bu üretilen ürünlerin dokusunun değişmesine ve kalitesinin bozulmasına da sebebiyet vermektedir. Şöyle ki içerisinde magnezyum ve kalsiyum bulunan su özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan ve suların bulunduğu büyük kazanların tabanının kireçlenmesine neden olmaktadır. Bu kazanların kireçlenmesi de içerisinde her hangi bir üretim işlemi yapılıyor ise üretilen ürünlerin yeterli kalite de olmamasına neden olmaktadır. Tüm bunların sonucunda da işletmeniz de ürettiğiniz ürünlerin kalitesi düşmekte, kullandığınız ekipmanlar zarar görmekte ve bunlarda size maddi olarak büyük zararlar vermektedir. Bu maddi zarar ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka sunmuş olduğumuz endüstriyel su yumuşatma sistemleri ile tanışmalı ve işletmenizde kullanmaya başlamalısınız.

Endüstriyel Su Yumuşatma Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Bu su yumuşatma sisteminde amaç suda bulunan bu magnezyum ve kalsiyumu sudan ayrıştırmaktır. Bunun için kullanılan endüstriyel su yumuşatma sistemleri suda bulunan bu maddeleri sudan uzaklaştırmak için özel tanklar da yer alan özel bir reçine ile bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bu reçineler sayesinde bu maddeler yok edilerek yerine suyun yumuşaması için sodyum iyonu suya eklenmektedir. Böylece suyun sert olmasına neden olan maddeler yok olmakta yerine suyun yumuşamasında faydası dokunacak maddeler ilave edilmektedir. Böylece de kurulan su yumuşatma sistemleri ile bu işlem son derece başarılı ve etkili bir şekilde tamamlanarak yapısal olarak daha sağlıklı sudan faydalanmanız sağlanmaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir