Arıtma Tesislerinin Çalışma Prensibi

Arıtma Tesislerinin Çalışma Prensibi

Arıtma Tesislerinin Çalışma Prensibi

Ülkemizde her gün binlerce ton atık su ortaya çıkmaktadır. Atık su kullandığımız suyun kirlenmesine verilen addır. Bu nedenle birçok sosyal tesis, fabrika, siteler, kurum ve kuruluşlar kendi ölçeklerine ve tüketilen su miktarlarına uygun su arıtma tesisi kurdurmaktadırlar. Arıtma tesislerinin çalışma prensibi tamamen kirli suyun geri dönüşüm ile kullanıma tekrar kazandırılmasıdır.

Atık suların içinde doğaya ve insanlara zarar verecek birçok mikroorganizmalar bulunmaktadır. Atık suda bulunan kimyasal maddeler, virüsler, mikroplar, bakteriler çevre ve insan sağlığına direkt etki etmektedirler. Arıtma tesislerinin çalışma prensibi ile bu sular tekrar kullanılacak hale getirilmektedir.

Atık suları endüstriyel ve evsel atık sular olarak iki başlıkta toplayabiliriz. Evde mutfak, banyo, lavaboda kullandığımız kirlilik oranları nispeten az olan atık sular arıtma tesislerinin çalışma prensibi ile tekrar yeniden kullanılan hale kolayca getirilmektedir. Endüstriyel atık sular daha fazla kirli olduğu için daha fazla işlem gerektirmektedir.

Arıtma tesislerinin çalışma prensibine uygun olarak iki türlü tesis kurulmaktadır. Bunlardan birincisi evler ve daha az kirli olabilecek atık suların temizlenmesi için önerilen paket su arıtma tesisidir. Sacdan üretilen bu tesisin yapımı ve uygulaması da oldukça kolaydır. Paket su arıtma sisteminde SBR (Ardışık kesikli aktif çamur) prensibi uygulanır. Yani doldurma, havalandırma, çökeltme ve deşarj aşamaları tek bir reaktörde gerçekleştirilmektedir. Bir kasaba veya şehrin atık su tesisleri için daha büyük ve betonarme yapılarda ise her aşama için ayrı havuz sistemi kurulmaktadır.

Arıtma tesislerinin çalışma prensibi aşağıda görmekte olduğunuz ana birimler ve yardımcı birimler ile sağlanmaktadır.

  • İlk ve ara pompa istasyonları
  • Izgaralar
  • Dengeleme ve ön çöktürme
  • Biyolojik arıtım birimleri
  • İkinci çökeltme sistemi
  • Gerekiyorsa veya istenirse suyun yeniden kullanımı için ileri arıtım
  • Çamur yoğunlaştırma
  • Çamur kurutma ve temizleme
  • Dağıtma kanalları ve borular
  • Kontrol ünitesi

Siz de arıtma tesislerinin çalışma prensibi hakkında bilgi almak ve daha detaylı sorularına cevap bulmak için irtibat numaralarından mutlaka bizlere ulaşın. Uzman ekibimiz sizlere su arıtma ile ilgili her konuda destek olmaktadır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir